Drodzy Czytelnicy!
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia oddajemy w Państwa ręce ostatnie w tym roku wydanie „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Rok 2017 był dla naszego czasopisma wyjątkowy z uwagi na jubileusz 15-lecia istnienia tytułu na rynku oraz 25. urodziny wydawcy dwumiesięcznika – Elamed Media Group.
Ostatnie 12 miesięcy obfitowały w wiele wydarzeń branżowych, z których duża część odbyła się w drugiej połowie roku – serdecznie zachęcam do zapoznania się z fotorelacjami w dziale „Z kraju i ze świata”.
Temat bieżącego wydania stanowi artykuł na temat protez szkieletowych – zapraszam do przyjrzenia się obszernej fotorelacji.
W wydaniu świątecznym pojawiły się także tematy z zakresu prawa i przepisów BHP. W dziale „Bezpieczeństwo pracy” mają Państwo okazję przeczytać artykuł na temat ergonomii pracy w zawodzie technika dentystycznego, a w części „Prawo” możecie zapoznać się z propozycją biznesplanu dla pracowni protetycznej.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
redaktor naczelny
Jednym z najbardziej powszechnych sposobów rehabilitacji układu stomatognatycznego jest zastosowanie ruchomych, częściowych, szkieletowych protez stomatologicznych.
Artykuł opisuje wpływ różnych źródeł światła na światłoutwardzalny kompozyt typu Fast Comp Flow Dentina.
Współczesna stomatologia znacznie poprawiła jakość protez overdenture na implantach dentystycznych.
Artykuł przedstawia porównanie dostępnych technologii hybrydowych służących do wytwarzania uzupełnień protetycznych. Do porównania wzięto drukarki 3D kilku czołowych producentów.
Artykuł opisuje wykonanie korony pełnokonturowej cyrkonowej w celu uzupełnienia braków zębowych odcinka przedniego.
Artykuł został opracowany, aby przybliżyć czytelnikowi podstawowe informacje na temat pieców stosowanych w pracowni techniki dentystycznej. Dobrze by było, gdyby stał się on natchnieniem dla innych autorów do opisania swojego doświadczenia z pracy z różnymi typami pieców.
Narząd żucia podlega rehabilitacji za pomocą uzupełnień protetycznych wykonywanych przy współpracy lekarza z technikiem dentystycznym. Efekt końcowy i czas realizacji uzupełnienia protetycznego zależą od umiejętności, użytego sprzętu i materiałów. Zagospodarowanie przestrzeni pracowni zgodnie z zasadami ergonomii umożliwia osiągnięcie celu przy zredukowanym czasie i mniejszym nakładzie pracy.
Celem pracy było stworzenie modelowego biznesplanu dla pracowni protetyki stomatologicznej funkcjonującej w mieście średniej wielkości. Praca zawiera również analizę strategiczną w formie analizy SWOT/TOWS.